Ważne - Informacja na temat koronawirusa


Szanowni Państwo !!!

Powinniśmy uznać, że choroba COVID-19, wywołana wirusem SARS-CoV-2 (koronawirus) jest nową niepokojącą chorobą, ale z epidemiami, nawet pandemiami można sobie radzić we właściwy sposób, a co za tym idzie zdecydowana większość zarażonych ludzi wyzdrowieje.

Zachowajmy spokój i rozwagę. Nie panikujmy. Nie przekazujmy innym niesprawdzonych wiadomości. Zapoznawajmy się na bieżąco z informacjami przekazywanymi przez organy administracji publicznej, uprawnione służby i inspekcje. Nie ma też powodu, by robić nadmierne zakupy.

Zacznijmy stosować najważniejsze środki zapobiegawcze względem COVID-19: często myjmy ręce i zawsze zakrywajmy usta i nos podczas kichania lub kaszlu.

Śledźmy na bieżąco COVID-19 i jego objawy, takie jak gorączka i suchy kaszel, ponieważ strategie i działania będą się zmieniać wraz z poznawaniem kolejnych informacji na temat choroby.

Przygotujmy się do aktywnego wspierania reakcji na COVID-19 w sposób obejmujący przyjęcie bardziej rygorystycznych praktyk „izolacji społecznej” i pomocy osobom starszym.

Podobnie jak w przypadku grypy sezonowej, osoby starsze, zwłaszcza te z przewlekłymi chorobami, są bardziej narażone na zarażenie COVID-19, chorobą wywoływaną przez nowy korona wirus.

Osoby starsze i przyjmujące leki stosowane w leczeniu chorób przewlekłych, takich jak nadciśnienie i cukrzyca, powinny zapewnić sobie „odpowiednie zapasy” pod ręką, ponieważ liczba potwierdzonych przypadków stale rośnie.

Paradoksalnie, niebezpieczeństwo dla seniorów stwarza również przebywanie w placówkach ochrony zdrowia. Dlatego samorządy lekarskie apelują, by czasowo ograniczyć wizyty w przychodniach, które są pełne wirusów i bakterii, do absolutnego minimum. Można przełożyć np. cykliczne przeglądy zdrowia. Warto korzystać też z możliwości, jakie daje telemedycyna, a o realizację e-recepty – zamiast wybierać się do apteki – poprosić członka rodziny czy młodszego sąsiada.

Seniorzy nie powinni teraz opuszczać swoich domów. Żadna przestrzeń publiczna, szczególnie w dużych miastach, na terenie, gdzie są autobusy, sklepy wielkoprzemysłowe, nie da im pełnej ochrony. Z dużym prawdopodobieństwem tę przestrzeń prędzej czy później opanuje koronawirus.

W obecnej sytuacji – osoby starsze i schorowane mogą pozostać w domach i stąd śledzić transmisje Mszy Świętych, które są w niedziele w środkach społecznego przekazu np. o godz. 7.00 w TVP 1, o godz. 9.00 w Polskim Radiu – Program Pierwszy, o godz. 9.30 w Telewizji Trwam, o 13.00 w TV Polonia oraz lokalne transmisje.

Pomóżmy osobom starszym. Zadbajmy o ich zdrowie i potrzeby. Zainteresujmy się Naszymi Dziadkami, Rodzicami, Przyjaciółmi, Sąsiadami i Znajomymi. Może już w tej chwili potrzebują pilnie Naszej pomocy.

W załączeniu :

- Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego dla Seniorów w celu zapoznania się i rozpowszechnienia,

ZałącznikRozmiar
PDF icon Informacja GIS dla seniorów.pdf216.54 KB